Strona główna | Laboratoria Zespołu Napędu Elektrycznego, Mechatroniki i Automatyki Przemysłowej | Laboratorium Techniki Mikroprocesorowej
 

Laboratorium Techniki Mikroprocesorowej

Bud.  A5, sala  107

Kierownik:   dr inż. Krzysztof Dyrcz ,   tel.  71 320 34 38

W laboratorium prowadzone są zajęcia dydaktyczne z technik mikroprocesorowych na różnych poziomach zaawansowania, prowadzone przy użyciu modułów uruchomieniowych z proce- sorami 8-bitowymi serii SAB 80C535/537 oraz 16-bitowymi serii SAB 80C167. Programowanie odbywa się w nowoczesnym środowisku programistycznym. Keil µVision2 w asemblerze oraz w języku C.

 

Prowadzone są tutaj zajęcia laboratoryjne z przedmiotów:

 

  • Podstawy Techniki Mikroprocesorowej
  • Podstawy Techniki Mikroprocesorowej II
  • Sterowniki Mikroprocesorowe w Technice
  • Sterowniki Mikroprocesorowe w Napędzie Elektrycznym

 

W Laboratorium odbywają się zajęcia zarówno dla studentów początkujących, stawiających pierwsze kroki w technice mikroprocesorowej, jak i dla studentów, którzy mają opanowane programowanie prostych, ośmiobitowych mikrokontrolerów i chcieliby nauczyć się programować układy bardziej złożone.

 

Laboratorium wyposażone jest w kompletne, nowoczesne mikro- procesorowe zestawy dydaktyczne (µM-Dyd_537 i µM-Dyd-167), zbudowane z wykorzystaniem jednych z najpopularniejszych i najczęściej używanych obecnie typów mikrokontrolerów ośmio- i szesnastobitowych.

 

Zestawy dydaktyczne µM-Dyd-537, produkcji firmy Micromax, zbudowane są przy użyciu mikrokontrolerów ośmiobitowych SAB 80C537. Spełniają one wszelkie wymagania stawiane układom uruchomieniowym, są funkcjonalne i współpracują z wieloma dostępnymi pakietami programistycznymi. Obecnie do współpracy z modułami wykorzystywane jest środowisko programistyczne Keil µVision-2.

 

Zestawy dydaktyczne µM-Dyd-167 zbudowane są przy użyciu szesnastobitowych mikrokontrolerów SAB 80C167. Współpracują one ze środowiskiem programistycznym µVision-2 firmy Keil.

Przykładowe stanowisko do pracy z modułami   µM-Dyd-537 i µM-Dyd-167 przedstawione jest na zdjęciu obok. Moduły współpracują z opracowanymi przez prowadzących zajęcia modelami. Najczęściej są to modele układów napędowych z silnikami indukcyjnymi, prądu stałego i krokowymi.

W miarę opracowywania nowych tematów ćwiczeń, modeli tych będzie coraz więcej i w niedalekiej przyszłości także pojawią się na tej stronie.

Laboratorium Technik Mikroprocesorowych jest laboratorium dydaktycznym  wyposażonym w nowoczesne pomoce naukowe i dydaktyczne. Jego wyposażenie jest ciągle modernizowane.

 
 
 do góry drukuj poleć stronę kontakt na skróty